Wirtualne spotkanie przy zupie – przygotowanie drobnych paczek dla potrzebujących w Łobzie
W lutym i marcu 2021r. Świetlica podwórkowa „Łobeskie Włóczykije” z Hufca Stargard ZHP realizowała projekt młodzieżowy pod nazwą „Wirtualne spotkanie przy zupie – przygotowanie drobnych paczek dla potrzebujących”.
Problemem, na jaki się natknęliśmy w naszym społeczeństwie lokalnym, jest ubóstwo niektórych rodzin często spowodowane małą zaradnością życiową dorosłych lub utratą pracy. Aby właściwie przygotować uczestników projektu do realizacji zadania, drużynowy poruszał wiele tematów związanych z bezdomnością, trudną sytuacją życiową, utratą pracy. Później harcerze stworzyli mapę potrzeb. Okazało się, że w dobie pandemii sytuacja życiowa wielu rodzin znacznie się pogorszyła. Ważnym zadaniem dla harcerzy było przemyślenie problemu i zaplanowanie listy rzeczy przydatnych do stworzenia paczki – małej ale realnej i wymiernej pomocy. Na zbiórce porównano listy i po dyskusji stworzono listę rzeczy, które znajdą się w paczkach.
Realna pomoc skierowana do osób potrzebujących wsparcia rozwinęła u harcerzy empatię i chęć niesienia pomocy. W trakcie tworzenia paczek utrzymywano dystans społeczny i używano maseczek tak, aby kontakt między członkami drużyny był bezpieczny. Okazało się, że pomagając innym można zrealizować niektóre wymagania na stopnie harcerskie : ODKRYWCA-PIONIERKA: „Aktywnie realizuję obowiązki wynikające z mojej wiary.” oraz „Wykazałem, że potrafię poświęcić własną przyjemność na rzecz obowiązku.”, − ĆWIK-SAMARYTANKA: „Jestem wrażliwy na potrzeby drugiego człowieka – świadomie i odpowiedzialnie podejmuje stałą służbę.” Oraz „Sporządziłem „mapę potrzeb” występujących w najbliższej okolicy i uczestniczyłem w projekcie (zadaniu) odpowiadającym na którąś ze wskazanych potrzeb”.
Wśród wielu pomysłów na to, jak i komu przekazać paczki wybrano pomysł współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Łobzie. Po zrobieniu paczek przekazano je pracownikowi MOPS, który ma wiedzę, komu należy w pierwszej kolejności pomóc. Założone cele zostały w pełni zrealizowane. Wartością dodaną można nazwać plany, jakie drużyna poczyniła. Otóż po zluzowaniu ograniczeń uczestnicy projektu chcą zorganizować zbiórkę materiałów plastycznych (kredki, bloki, farby, itp.) oraz książeczek dla dzieci z rodzin znajdujących się w potrzebie. Realizacja tego projektu edukacyjno- wychowawczego rozbudziła w harcerzach chęć niesienia pomocy i włączanie się w nurt tych wszystkich działań, które prowadzą do pozytywnych zmian w środowisku lokalnym.
Małgorzata Zieniuk – wolontariuszka w projekcie Zachodniopomorskie Podwórka
Działanie zostało zorganizowane w ramach projektu „Zachodniopomorskie Podwórka” realizowanego przez Chorągiew Zachodniopomorską ZHP ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020.