Zadania dla zuchów

© ZHP / Piotr Rodzoch

Tradycje i obrzędy – raporty do 15.02.2024 r.

Przyznanie ocen do 02.03.2025 r.

1) Nagrajcie film, w którym zaprezentujecie obrzędy i zwyczaje Waszej gromady. Może to być np. film z „ukrytej kamery” prezentujący Was przy waszych obrzędach. Postaracie się wprowadzić do Waszej obrzędowości dodatkowe elementy np.: skarbczyk, totem, maskotka, piosenka albo zaproponujcie nowy zwyczaj (np. okrzyk, zabawa, ćwiczenie, tajny znak) – adekwatnie do potrzeb i możliwości Waszej jednostki.

Wymagania raportu: film max. 2 minuty; prezentacja obrzędów, ukazanie wszystkich osób uczestniczących w wykonaniu zadania.

2) Przygotujcie kronikę obrzędów, w której w dowolny sposób zaprezentujecie Waszą obrzędowość.  Kronika może przybrać dowolną formę – ogranicza Was tylko Wasza kreatywność (księga tradycji, komiks, układanka, gra itp.).

Wymagania raportu: film max. 2 minuty; prezentacja kroniki, ukazanie wszystkich osób uczestniczących w wykonaniu zadania.

Zdrowie i profilaktyka – raporty od 16.02 do 15.03.2025 r.

Przyznanie ocen do 30.03.2025 r.

1) Warzywa i owoce to źródło witamin i siły Waszego organizmu. Czy potraficie nazwać i opisać rodzime warzywa i owoce? A może znacie także te sprowadzane z innych stref klimatycznych? 

Weźcie udział w quizie wiedzy na temat znajomości owoców i warzyw; przeprowadźcie zgadywanki dotykowe i zapachowe. Podczas zbiórki przygotujcie sałatkę owocową.

Wymagania raportu: film max. 2 minuty; relacja ze zbiórki, ukazanie wszystkich osób uczestniczących w wykonaniu zadania.

2) Aby dbać o zdrowie warto wykonywać regularne ćwiczenia, a gimnastyka to nie tylko „głowa-ramiona-kolana-pięty”. Poznajcie nowe ćwiczenia ruchowe i gimnastyczne, w tym takie które możecie wykonywać w parach albo samodzielnie w domu; zapoznajcie się z zasadami bezpiecznego wykonywania ćwiczeń oraz sposobami na rozgrzewki przed nimi. Wedle Waszego uznania zorganizujcie zbiórkę, podczas której zorganizujecie zawody ruchowo-gimnastyczne, albo wprowadźcie do Waszych cotygodniowych zbiórek nowy zwyczaj związany z regularnymi ćwiczeniami.

Wymagania raportu: film max. 2 minuty; relacja ze zbiórki, ukazanie wszystkich osób uczestniczących w wykonaniu zadania.

Środowisko lokalne – raporty od 16.03 do 15.04.2025 r.

Przyznanie ocen do 30.04.2025 r.

1) Środowisko lokalne tworzymy wszyscy. Często ciężka i niezwykle istotna praca naszych sąsiadów pozostaje niezauważona. Uczcijcie wybrane święto zawodowe (np. Dzień Strażaka, Policjanta, Ratownika Medycznego, Urzędnika, Kolejarza). Przeprowadźcie zbiórkę, podczas której zapoznacie się z obowiązkami wybranego zawodu oraz przygotujecie upominek dla jego przedstawiciela; w ramach zadania możecie też odbyć wizytę w miejscu jego pracy albo zaprosić przedstawiciela wybranego zawodu do uczestnictwa w Waszej zbiórce.

Wymagania raportu: film max. 2 minuty; relacja ze zbiórki, ukazanie wszystkich osób uczestniczących w wykonaniu zadania.

2) Wasza miejscowość/dzielnica jest wyjątkowa i niepowtarzalna. Na pewno są w niej miejsca, które uwielbiacie albo które mijacie każdego dnia po kilka razy. Ale czy na pewno znacie ją jak własną kieszeń? Stwórzcie wielką mapę Waszej miejscowości/dzielnicy albo jej części. Zaznaczcie na niej ważne dla Was miejsca, zabytki, szkołę, harcówkę, ulubione place zabaw, jezioro przy którym karmicie kaczki i cokolwiek chcecie.

Wymagania raportu: film max. 2 minuty; relacja ze zbiórki, prezentacja mapy, ukazanie wszystkich osób uczestniczących w wykonaniu zadania.

Puszczaństwo i przyroda – raporty od 16.04 do 15.05.2025 r.

Przyznanie ocen do 01.06.2025 r.

1) Dzień Lasu, a może Dzień Ziemi? Nieważne kiedy, ważne że można świętować na łonie przyrody. Z okazji Dnia Lasu albo Dnia Ziemi zorganizujcie wyprawę do parku albo lasu połączoną z obserwacją zwierząt i tropów które zostawiły. Przygotujcie album prezentujący Wasze wspomnienia z wycieczki.

Wymagania raportu: film max. 2 minuty, relacja z wyprawy, ukazanie wszystkich osób uczestniczących w wykonaniu zadania.

2) Dbanie o przyrodę zaczyna się od dobrych nawyków. Czy potraficie zadbać o rośliny? Czy wiecie, jak je sadzić, hodować i podlewać? Podczas zbiórki posadźcie roślinę z pestki (cytrus, awokado, pomidor itp.). Możecie zdobić to wspólnie, w szóstkach, jak również każdy z Was może opiekować się własną rośliną. Stwórzcie kalendarz hodowli i obserwacji, na którym będziecie zaznaczali kiedy roślina została posadzona, kiedy była podlewana, kiedy wykiełkowała itd. Możecie także przeprowadzić eksperyment i sprawdzić np. czy częstsze podlewanie części roślin albo wystawienie ich w słonecznym miejscu wpłynie na szybkość ich wzrostu.

Wymagania raportu: film max. 2 minuty, prezentacja rośliny z różnych etapów wzrostu, ukazanie wszystkich osób uczestniczących w wykonaniu zadania.