Zadania dla wędrowników

© ZHP / Piotr Rodzoch

Tradycje i obrzędy – raporty do 15.02.2024 r.

Przyznanie ocen do 02.03.2025 r.

1) Nagrajcie film, w którym zaprezentujecie obrzędy i zwyczaje Waszej drużyny. Może to być film z „ukrytej kamery” prezentujący Was przy waszych obrzędach. Jeżeli jeszcze nie macie, wprowadźcie do Waszej obrzędowości dodatkowe elementy np. sposób nagradzania, siadania w kręgu, talizman – adekwatnie do potrzeb i możliwości Waszej jednostki.

Wymagania raportu: film max. 2 minuty; prezentacja obrzędów

2) Opracujcie krótką grę (np. planszową) prezentującą harcerskie zwyczaje i obrzędy, którą można wykorzystać podczas zbiórki drużyny (harcerskiej, starszoharcerskiej lub wędrowniczej). W miarę możliwości przeprowadźcie zbiórkę dla innej jednostki podczas której skorzystacie z przygotowanej przez siebie gry.

Wymagania raportu: film max. 2 minuty; prezentacja gry i jej mechaniki, ukazanie wszystkich osób uczestniczących w wykonaniu zadania.

Zdrowie i profilaktyka – raporty od 16.02 do 15.03.2025 r.

Przyznanie ocen do 30.03.2025 r.

1)  Za zgodą wszystkich uczestników przeprowadźcie akcję badań w drużynie – np. zmierzcie ciśnienie tętnicze, tętno, wyznaczcie wskaźnik BMI, przeprowadźcie badanie ostrości wzroku, jeżeli jest taka możliwość udajcie się na badania cukru we krwi oraz cholesterolu; sprawdźcie co oznaczają poszczególne wskaźniki na wynikach; jeżeli któreś ze wskazań są nieprawidłowe sprawdźcie co to oznacza i jak można je poprawić.

Wymagania raportu: film max. 2 minuty; relacja ze zbiórki, ukazanie wszystkich osób uczestniczących w wykonaniu zadania.

2) Przygotujcie scenariusz zajęć ze wsparcia rówieśniczego w trudnej sytuacji. Poszukajcie w tym celu rzetelnych materiałów i informacji. Poddajcie go recenzji doświadczonej osoby. Na podstawie przygotowanego scenariusza przeprowadźcie zajęcia dla wybranego młodszego pionu metodycznego.

Wymagania raportu: film max. 2 minuty; relacja z opracowania scenariusza; relacja ze zbiórki dla młodszego pionu metodycznego; ukazanie wszystkich osób uczestniczących w opracowaniu scenariusza.

Środowisko lokalne – raporty od 16.03 do 15.04.2025 r.

Przyznanie ocen do 30.04.2025 r.

1) Czy wiecie, że możecie decydować o tym jak i na co Wasza gmina wydaje pieniądze? Sprawdźcie czy w Waszej gminie utworzono budżet obywatelski, ustalcie zasady naboru wniosków i przygotujcie autorski projekt do tego budżetu. Jeżeli jest to dopuszczalne (aktualnie trwa nabór wniosków), zgłoście Wasz projekt w naborze.

Jeżeli w Waszej miejscowości nie utworzono budżetu obywatelskiego, możecie przećwiczyć procedurę obowiązującą w pobliskiej Wam miejscowości oraz wystąpić z petycją do władz Waszej gminy o utworzenie takiego budżetu.

Wymagania raportu: film max. 2 minuty, relacja ze zbiórki, prezentacja wniosku, ukazanie wszystkich osób uczestniczących w wykonaniu zadania.

2) Silne środowisko lokalne to efekt współpracy wielu osób i instytucji. Wy też możecie włączyć się w tworzenie tego środowiska. Sprawdźcie jakie imprezy, uroczystości akcje charytatywne i pomocowe będą odbywały się w najbliższym czasie w Waszej miejscowości/dzielnicy (np. lokalny festyn, odpust parafialny, impreza rady osiedla, spółdzielni, szkoły itp.). Wybierzcie jedną z tych imprez i pomóżcie w jej organizacji.

Wymagania raportu: film max. 2 minuty, relacja z imprezy, ukazanie wszystkich osób uczestniczących w wykonaniu zadania.

Puszczaństwo i przyroda – raporty od 16.04 do 15.05.2025 r.

Przyznanie ocen do 01.06.2025 r.

1) Zorganizujcie cykl wypraw, podczas których przystąpicie do zdobywania (i w miarę możliwości zdobędziecie) dowolnej z odznak turystyczno-krajoznawczych (np. Harcerskiej Odznaki Turystyczno-Krajoznawczej, Odznaki Turystyki Pieszej, Młodzieżowej Odznaki Krajoznawczej, Kolarskiej Odznaki Turystycznej, Odznaki Imprez na Orientację, Turystycznej Odznaki Kajakowej, Żeglarskiej Odznaki Turystycznej PTTK). Jeżeli posiadacie już jedną z tych odznak, przystąpcie do zdobywania kolejnego jej stopnia. 

Wymagania raportu: film max. 2 minuty, relacja ze zdobywania odznaki, informacja o zdobywanej odznace, ilości osób które przystąpiły do jej zdobywania oraz o ilości odznak zdobytych, ewentualnie prezentacja potwierdzenia przyznania odznaki.

2) Opracujcie autorski przebieg szlaku turystycznego Waszej drużyny. Przygotujcie broszurę informującą o jego przebiegu wraz z mapą, odległością, czasie przejścia, ciekawostkach przyrodniczych, atrakcjach turystycznych itp. Może to być szlak przebiegający w całości lub części po już wyznaczonych szlakach turystycznych. Przejdźcie drużyną szlak i udostępnijcie informację o nim w środowisku lokalnym.

Wymagania raportu: film max. 2 minuty, prezentacja szlaku i broszury, ukazanie wszystkich osób uczestniczących w wykonaniu zadania.