Projekt edukacyjno – wychowawczy „Zuchowy powsinoga” w Kołobrzegu
W ramach projektu „Zachodniopomorskie Podwórka” uczestnicy realizują projekty edukacyjno – wychowawcze. Projekty są propozycją możliwą do realizacji w warunkach pandemii – zdalnie (za pośrednictwem różnorodnych platform do zdalnej komunikacji) lub w trybie hybrydowym (zarówno on-line jak i w małych zespołach). Tematyka projektów wynika z zainteresowań uczestników a kluczowym ich zadaniem jest rozwijanie różnorodnych zainteresowań, uzdolnień i kompetencji uczestników w tym kompetencji społecznych i obywatelskich.
W marcu 2021r. Świetlica Podwórkowa Niedźwiadki z Kołobrzegu realizowała projekt edukacyjno – wychowawczy „Zuchowy powsinoga”. Wychowawca Niedźwiadków tak podsumowuje projekt:
„Podstawowym czynnikiem uczenia się, jest aktywność poznawcza dziecka, gdzie powinno ono samodzielnie odkrywać swoje związki z regionem. Dlatego podczas pierwszego spotkania pozwoliliśmy dzieciom wykazać się samodzielnością, działaniem i umiejętnością gromadzenia różnych informacji na temat swojego miejsca zamieszkania. Dzieci otrzymały takie materiały jak książki, ilustracje, zdjęcia, pocztówki, które przedstawiały różne miejsca naszego miasta. Następnie wspólnie próbowaliśmy odgadnąć w której części miasta się one znajdują. Dzieci otrzymały zadanie w którym miały namalować z czym najbardziej kojarzy im się Kołobrzeg i okazało się, że każde dziecko namalowało coś innego. Dzieci w swoich pracach pokazały miasto w zupełnie innej perspektywy. Kołobrzeg kojarzył im się z mewami, srebrnymi rybkami, piaskiem, morzem, dużymi blokami, latarnią czy z Marianem (Kołobrzeska rzeźba). Podczas zadania była masa śmiechu, kiedy próbowaliśmy odgadnąć co autor miał na myśli. Do zadania włączyliśmy również rodziców, prosząc dzieci aby wraz z nimi poszukały u siebie w domu różnych starych zdjęć albo widokówek Kołobrzegu. Zgromadzone materiały posłużyły nam jako baza do dalszych działań. Były naszą skarbnicą, którą umieszczamy w dzienniku wypraw i chowamy do workoplecaków.
Na kolejnym spotkaniu wyruszyliśmy w podróż po najważniejszych instytucjach w naszym mieście. Pierwszym przystankiem był Urząd Miasta w Kołobrzegu. Na spotkanie zaprosiliśmy panią z Urzędu Miasta, która opowiedziała dzieciom jak wygląda praca w poszczególnych działach, pokazując przy tym zdjęcia z gabinetów oraz wyjaśniała na czym ta praca polega. Dzięki przygotowanej prezentacji, dzieci mogły odwiedzić gabinet Pani Prezydent, która nagrała dla dzieci specjalne pozdrowienia i obiecała, że jak tylko będzie można to osobiście nas po nim oprowadzi. Dzieci, kiedy zobaczyły stos leżących teczek na biurku Pani Prezydent i dowiedziały się, że musi to wszystko przeczytać, były w wielkim szoku. Stwierdziły również, że to bardzo ciężka praca. Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały małe upominki z Urzędu Miasta.
Następny nasz przystanek to poczta i historia zwykłego listu. Dzieci poznały całą drogę wysłanego listu, od nadawcy do adresata i dlaczego poczta jest taka ważna. Ostatnim przystankiem był posterunek policji. Razem wyobrażaliśmy sobie co by się stało i jak wyglądałoby nasze miasto gdyby nie było w nim posterunku policji. Po naszej rozmowie okazało się, że jest to bardzo ważna instytucja, bez której żadne miasto nie mogłoby funkcjonować. Na koniec wpisaliśmy do naszych dzienników wypraw wszystkie instytucje, które odwiedziliśmy i wraz z otrzymanymi materiałami schowaliśmy do workoplecaków. Rozmowa na temat różnych instytucji pozwoliła dzieciom dowiedzieć się w jaki sposób te instytucje działają i współpracują między sobą.
Każde polskie dziecko powinno poznać najpierw swoje korzenie, historię swojej miejscowości, ponieważ to właśnie te małe dzieci będą w przyszłości ambasadorami rodzinnego miasta, dlatego postanowiliśmy wybrać się na wycieczkę. Spakowaliśmy menażki do naszych workoplecaków i wyruszyliśmy w stronę Muzeum Oręża Polskiego. Kiedy tam dotarliśmy opowiedzieliśmy sobie historię o herbie naszego miasta oraz legendę o łabędziach, które wskoczyły do Kołobrzeskiego herbu. Następnie poszliśmy na wycieczkę po starym mieście aby porównać współczesną zabudowę z tą ze starych widokówek i zdjęć. Dzięki zgromadzonym wcześniej ilustracjom dzieci mogły zaobserwować jak bardzo zmieniło się nasze miasto. Podczas krótkich przerw opowiadaliśmy sobie znane legendy na temat naszego miasta przy herbatce.
Na ostatnim spotkaniu wzięliśmy udział w warsztatach online pod tytułem „Jak segregować śmieci?”, na których dowiedzieliśmy się, że zbieranie osobno papieru, szkła, tworzyw sztucznych wraz z metalem, a także oddzielanie odpadów biodegradowalnych pozwala uzyskać pełnowartościowe surowce do ponownego przetworzenia. Dowiedzieliśmy się też o tym, że przy segregacji bezwzględnie trzeba pamiętać o odpadach niebezpiecznych, do których zaliczają się zużyte baterie i akumulatory, przeterminowane lekarstwa, zużyte świetlówki, odpady po żrących chemikaliach (np. środkach ochrony roślin), a także zużyty sprzęt RTV i AGD (tzw. elektroodpady). Tych odpadów nie wolno wyrzucać do śmieci zmieszanych. Na zakończenie naszego spotkania dzieci razem z członkami rodziny wspólnie pokazywały jak dbają o segregację w swoim domu a jako zadanie domowe dzieci z rodzicami miały przygotować posiłek wykorzystując menażki, które są wielokrotnego użytku przez co są ekologiczne. Ostatnim elementem projektu było podsumowanie zdobytej wiedzy dzieci. Wspólnie z samorządem świetlicy zastanawialiśmy się nad tym jak ważne są więzi ze społecznością lokalną i jak bardzo trzeba kształtować swoją postawę obywatelską.
W ramach realizacji projektu Zuchowy Powsinoga dzieci znają historię Kołobrzegu, potrafią wskazać najważniejsze instytucje w swoim mieście i bezpiecznie poruszają się po centrum miasta. Dzieci potrafią gromadzić informację na temat swojej miejscowości dzięki wzbudzeniu w nich zainteresowania publikacjami w postaci albumów i encyklopedii. Dzieci czują przynależność do swojego miasta i potrafią działać w zespole. Dzięki wycieczkom, dzieci potrafią obserwować i wyciągać wnioski z różnych rzeczy . Są bardziej koleżeńskie, odpowiedzialne i samodzielne. Dzieci rozumieją i szanują znaczenie symboli regionalnych i lokalnych. Realizacja projektu przyczyniła się do pogłębienia wiedzy z zakresu edukacji regionalnej oraz rozbudziła zainteresowanie dzieci swoim rodzinnym miastem.”
Działanie zostało zorganizowane w ramach projektu „Zachodniopomorskie Podwórka” realizowanego przez Chorągiew Zachodniopomorską ZHP ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020.