Zachodniopomorskie Podwórka – O projekcie
Wróć do głównej strony projektu
Od 1.09.2019 r. Chorągiew Zachodniopomorska ZHP realizuje program “Zachodniopomorskie Podwórka” finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020.
Wartość projektu: 7471761,13 zł
Wkład Europejskiego Funduszu Społecznego: 6924600,72 zł
Projekt skierowany jest do dzieci i młodzieży w wieku 6-18 lat z terenu województwa zachodniopomorskiego. Odpowiada na potrzeby dzieci i młodzieży:
- Funkcjonowanie w grupie rówieśniczej
- Potrzeba przeżywania wspólnych spotkań
- Potrzeba sprawczego działania w środowisku lokalnym
Cel projektu
Projekt zakłada powstanie 87 świetlic środowiskowych w postaci placówek wsparcia dziennego prowadzonych w formie pracy podwórkowej. Świetlice prowadzone są przez wolontariuszy i wychowawców przy wsparciu kierownika i specjalistów z dzieciny pedagogiki i psychologii.
Planowane efekty
Realizacja projektu pozwoli na wzmocnienie relacji rodzinnych, podniesienie poziomu kompetencji kluczowych uczestników na rynku pracy oraz przez zastosowanie strategii alternatywnych, ograniczy ryzyko wykluczenia społecznego dzieci i młodzieży objętych programem.
Zajęcia prowadzone są w naturalnych miejscach przebywania młodzieży w półformalnych grupach rówieśniczych. Przez stosowanie aktywnych form wychowawczych, wspierających rozwój kompetencji i umiejętności społecznych stanowią istotny czynnik niwelujący negatywne skutki oddziaływania środowiska.
Jak działamy?
- Ścieżką rozwoju uczestników projektu są narzędzia metodyki harcerskiej: stopnie harcerskie i gwiazdki zuchowe, których zdobywanie odpowiada predyspozycjom i zainteresowaniom dzieci i młodzieży, stanowi wyzwanie i jest zachętą do samodoskonalenia się.
- Uczestnicy zdobywają sprawności, które są elementem gemifikacji – wykorzystują zasady gier do rozwijania kompetencji przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej motwacji uczestnika.
- Znaczącym elementem pracy grupy świetlicowej są wspólne biwaki poza miejscem zamieszkania, które uruchamiają wszystkie zmysły uczestników, dostarczają wartościowych emocji, przekonują jaka jest zależność między umiejętnościami i wkładem pracy a uzyskanym efektem, uczą współpracy z innymi i służ lepszemu poznaniu siebie.
- Podejmujemy różnorodne działania o charakterze służby przyjmujące postać projektów młodzieżowych w środowisku lokalnym, które rozwijają inicjatywę i przedsiębiorczość uczestników.
- W świetlicach działają samorządy świetlicowe: Rady Drużyny i Kręgi Rad. Szerokie stosowanie samorządności daje uczestnikom poczucie realnego wpływu na działanie placówki co umożliwia realizację indywidualnych celów.
- Inicjujemy działania wzmacniające więzi rodzinne oraz kształtujące pozytywne wzorce. Podejmujemy współpracę z rodzinami uczestników opartą na trzech filarach:
- Kontakt z opiekunami w kwestiach formalno – organizacyjnych;
- Współpraca z rodziną w zakresie opracowania diagnozy sytuacji dziecka;
- Włączenie rodziny w życie świetlicy.
