AktualnościZ PodwórekZachodniopomorskie Podwórka

Działalność świetlic podwórkowych w okresie 03.2020 – 12.2020

W województwie zachodniopomorskim w ramach projektu „Zachodniopomorskie Podwórka” realizowanego przez Chorągiew Zachodniopomorską ZHP utworzono 87 świetlic działających w 30 gminach.

Wsparcie dla 1419 dzieci

Dzięki pracy 41 zatrudnionych osób oraz 81 wolontariuszy do końca grudnia 2020 objęliśmy wsparciem 1419 dzieci w wieku 6 – 18 lat wraz z ich rodzinami, zapewniając im przestrzeń do samorozwoju i aktywności w wielu dziedzinach.

Spotkania odbywają się regularnie wg ustalonego harmonogramu średnio jeden raz w tygodniu. Podczas zajęć z dziećmi stosowane są aktywne metody wychowawcze wspierające rozwój, kształtujące kompetencje kluczowe i umiejętności społeczne, stanowiące istotny czynnik niwelujący negatywne skutki patologii środowiskowych. W okresie pandemii świetlice pracują w systemie zdalnym poprzez różnorodne platformy internetowe. Organizują swoją pracę również w systemie hybrydowym – minimalizując ryzyko rozprzestrzeniania się zakażenia.

Działania

  • Działania świetlic częściowo były realizowane w formie stacjonarnej, a częściowo w zdalnej z powodu panującej od marca 2020 pandemi Covid-19. Wśród aktywności znalazły się takie działania jak: 
  • Różnorodne działania o charakterze wolontarystycznym w okresie pierwszej fali pandemii – szycie maseczek.
  • Biwaki, obozy i kolonie zorganizowane dla uczestników w okresie wakacji
  • Aktywności zdalne – zbiórki online – zdobywanie sprawności, zadania do samodzielnej realizacji w domu, zbiórki internetowe, 
  • Paczka z ukrycia – pozostawianie instrukcji i materiałów do wykonania zadania dla pojedynczych uczestników świetlic, 
  • Organizacja rajdów z rodzicami, 
  • Realizacja projektów młodzieżowych, 
  • Pogłębianie zagadnień związanych z harcerstwem i terenoznawstwem: topografia, obsługa kompasu, czytanie mapy, znaki patrolowe, szyfrowanie, historia ZHP i Skautingu, biografie postaci związanych z organizacją ZHP, prawo i przyrzeczenie harcerskie, symbolika harcerska (krzyż, lilijka), obrzędowość, budowa szałasów, budowa ogniska, 
  • Rozwijanie umiejętności z pierwszej pomocy, 
  • Organizacja obchodów rocznicowych, 
  • Porządkowanie cmentarzy i miejsc pamięci, 
  • Podtrzymywanie tradycji niepodległościowych poprzez zadania dla uczestników projektu – zdobywanie sprawności PIŁSUDCZYKA – nauka wierszy, pieśni niepodległościowych, rozwiązywanie krzyżówki niepodległościowej; uroczyste obchody Dnia Niepodległości, 
  • Przygotowanie świątecznych kartek i ozdób dla rodzin oraz pensjonariuszy DPS, 
  • Przygotowanie świątecznych podarków dla potrzebujących – aniołków niepodległościowych, bożonarodzeniowych wraz ze zbiórką charytatywną darów dla pensjonariuszy Hospicjum oraz DPS-ów, 
  • Bieg mikołajkowy dla patroli rodzinnych, 
  • Aktywności sportowe i turystyczne – zajęcia na rolkach, wycieczki piesze, gry terenowe, 
  • Przygotowanie lampionów do przekazania Betlejemskiego Światełka Pokoju, 
  • Przygotowanie Jasełek oraz muzycznych występów kolędowych dla pensjonariuszy DPSu w Kołobrzegu 
  • Przygotowanie „lasów w słoiku” i przekazanie ich dla niepełnosprawnych beneficjentów z Ośrodka Wsparcia dla Dzieci, Młodzieży i Dorosłych w Szczecinie, 
  • Nagrywanie pastorałek i kolęd, 
  • Rozwijanie technik harcerskich oraz umiejętności z zakresu terenoznawstwa i szyfrowania, 
  • Przeprowadzenie zbiórki pieniędzy dla chorego na białaczkę Jasia, 
  • Nauka dbania o środowisko naturalne, budowa schronień dla zwierząt – jeży, owadów, ptaków, nauka segregacji śmieci, 
  • Przygotowanie świątecznych wypieków – pierniczków z ozdabianiem, babeczek, 
  • Przeprowadzenie konkursów plastycznych, helloweenowych – na najśmieszniejszą dynię, kolędowych,  Sadzenie lasu podczas rajdu z rodzicami,

Praca z rodziną

Świetlice zrealizowały do tej pory 72 Rajdy z rodzicami w formie jednodniowego wyjścia w teren na ogół leśny, mający na celu integrację uczestników projektu z rodzicami, wsparcie działań wychowawczych i kształtowanie pozytywnych postaw rodzicielskich oraz kształtowanie więzi rodzinnych. Ze względu na ograniczenia pandemiczne niektóre świetlice zorganizowały rajd w formie hybrydowej zapewniając bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom. Odzew jest bardzo pozytywny zarówno ze strony naszych podopiecznych jak i dorosłych osób, które mogły wziąć realny udział w naszych propozycjach aktywności ruchowej, turystycznej i harcerskiej. Każdy Rajd został zakończony wspólnym poczęstunkiem przy ognisku dla uczestników oraz rodziców.

Kształtowanie kompetencji

W okresie do grudnia 2020 – 31 świetlic zrealizowało różnorodne projekty młodzieżowe, których tematyka dotyczyła zagadnień ekologiczno – przyrodniczych, historycznych, turystyczno – krajoznawczych, artystycznych, charytatywnych.

Uczestnicy projektu kształtowali różnorodne kompetencje kluczowe. Kształtowana była postawa życzliwości wobec innych, gotowości do udzielania pomocy i służby innym. Uczestnicy ćwiczyli współpracę, umiejętność wspólnego rozwiązywania problemów z poszanowaniem zdania każdego członka zespołu. Dzieci poznały postawę odpowiedzialności, poszanowania dla drugiego człowieka i jego własności, przyjaźni i braterstwa. 

Kompetencje obywatelskie i społeczne były rozwijane poprzez działalność samorządów świetlic. Obradowały one zdalnie co najmniej raz w miesiącu, planowały działania świetlic oraz zgłaszały postulaty. Samorządy często były inicjatorami formy wypoczynku zaproponowanego uczestnikom podczas wakacji letnich, członkowie samorządów mieli realny wpływ na program zajęć zaproponowany uczestnikom. 

W III kwartale 2020 odbyły się wyjazdowe spotkania przedstawicieli samorządów w Mielnie pod nazwą „Latawiec”.

Wsparcie

W ramach działań zespołu interdyscyplinarnego złożonego z pedagogów i psychologa zorganizowano cykl warsztatów szkoleniowych dla wolontariuszy i wychowawców pracujących z dziećmi i młodzieżą w świetlicach. Zorganizowano cykl warsztatów „Pod parasolem” o współpracy z rodzicami i współpracy między instruktorami. Rozmawiano o tym gdzie szukać wsparcia w pracy z drużyną. Szkolenia dotyczyły również tematyki stresu, pracy z projektem młodzieżowym, planowania pracy i motywacji wewnętrznej.

Zespół interdyscyplnarny stworzył również portal http://www.parasol.zachpom.zhp.pl będący wsparciem dla wszystkich instruktorów i drużynowych.

Uczestnicy projektu zdobywają indywidualnie stopnie i sprawności harcerskie oraz gwiazdki i sprawności zuchowe. System stopni i gwiazdek to zadania odpowiadające predyspozycjom i zainteresowaniom dzieci, stawiające wyzwania i zachęcające do samodoskonalenia.