„Zachodniopomorskie podwórka” – projekt na miarę europejską
Projekt “Zachodniopomorskie Podwórka” funkcjonuje na terenie całego województwa oraz obejmuje swoim zakresem następujące obszary działalności: społeczny, edukacyjny, wychowawczy, ekologiczny, wspierania rodziny i integracji europejskiej. Koordynuje go Chorągiew Zachodniopomorska Związku Harcerstwa Polskiego, która jest członkiem międzynarodowych organizacji skautowych WAAAGS i WOSM. Bardzo istotny jest fakt, że po zakończeniu finansowania, nasi wolontariusze będą kontynuować pracę świetlic podwórkowych, dbając o trwałość i wysoką jakość podejmowanych działań.

W dzisiejszych, bardzo wymagających czasach, ważne jest, by dbać o prawidłowy rozwój młodych ludzi, by umożliwić im w bezpieczny sposób rozwijanie swoich pasji i umiejętności, które pomogą im wkroczyć w dorosłe życie, jako świadomym obywatelom Europy. Dlatego stworzyliśmy 87 świetlic podwórkowych, których zadaniem jest przede wszystkim wspieranie dzieci zagrożonych wykluczeniem społecznym z powodu uzależnień i niewydolności wychowawczej rodziny. Dzięki pracy 41 zatrudnionych osób oraz 81 wolontariuszy objęliśmy wsparciem 1419 dzieci w wieku 6 – 18 lat wraz z ich rodzinami, zapewniając im przestrzeń do samorozwoju i aktywności w wielu dziedzinach. Działania świetlic są zauważane i doceniane przez społeczność lokalną.
Zajęcia prowadzone są w naturalnych miejscach przebywania młodzieży w półformalnych grupach rówieśniczych. Przez stosowanie aktywnych form wychowawczych, wspierających rozwój kompetencji i umiejętności społecznych stanowią istotny czynnik niwelujący negatywne skutki oddziaływania środowiska – sprzyjają zwalczaniu wykluczenia społecznego i dyskryminacji. Spotkania uczestników odbywają się raz w tygodniu. Jednym z najważniejszych zadań działań jest przygotowanie naszych podopiecznych do swobodnego funkcjonowania w społeczeństwie.
Ścieżką rozwoju uczestników projektu są narzędzia metodyki harcerskiej: stopnie harcerskie i gwiazdki zuchowe, których zdobywanie odpowiada predyspozycjom i zainteresowaniom, stanowi wyzwanie i jest zachętą do samodoskonalenia się. Uczestnik może zdobyć je opracowując dla siebie zadania do wykonania pod opieką tutora, stanowią one drogę dochodzenia do mistrzostwa w wybranej dziedzinie. Sprawności są elementem gamifikacji – wykorzystują zasady gier do rozwijania kompetencji przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej motywacji. Katalog sprawności zawiera propozycje skoncentrowane na kompetencjach kluczowych na rynku pracy – w zakresie rozumienia i tworzenia informacji, wielojęzyczności, kompetencji matematycznych oraz w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii, kompetencji obywatelskich, społecznych, w zakresie przedsiębiorczości, świadomości i ekspresji kulturalnej oraz w zakresie uczenia się. W trakcie trwania projektu uczestnicy zdobyli 3563 sprawności oraz 742 stopnie.
Realizacja przez uczestników projektów młodzieżowych, poprzez osobiste doświadczenie, kształtuje takie cechy jak inicjatywność, przedsiębiorczość, umiejętność planowania, umiejętność realizacji własnych pomysłów, empatię wobec świata. Projekty pozwalają na określanie czy poszukiwanie własnego miejsca w świecie poprzez odnajdywanie w sobie poczucia sprawstwa i dokonywania realnego wpływu na własne otoczenie. Jest to doskonała okazja do kształtowania wśród uczestników projektu samorządności, ponieważ samodzielnie dokonują analizy potrzeb swojego środowiska lokalnego, planują działania oraz realizują przedsięwzięcia często nawiązując współpracę z różnymi instytucjami.
Podczas biwaków nasi wychowankowie pracują nad swoimi umiejętnościami w zakresie zaspokojenia swoich potrzeb bytowych, przygotowania posiłku przy wykorzystaniu i poszanowaniu otaczającej ich przyrody. Postawienie w nowej sytuacji życiowej jaką jest nocleg poza domem jest szansą na uruchomienie zmysłów, dostarczenie niezapomnianych emocji, pokonanie własnych ograniczeń oraz nauką współpracy z innymi uczestnikami, co pozytywnie wpływa również na codziennie funkcjonowanie w różnych grupach społecznych.
W projekcie zaplanowano również współpracę z rodzinami na wielu płaszczyznach. Do szczególnych zadań należą rajdy rodzinne. Docelowo planowane są wspólne gry i zabawy terenowe zakończone wspólnym gotowaniem na ognisku. Zaangażowanie dzieci i rodziców podczas tych spotkań jest bardzo duża, w wielu sytuacjach rodzice sami są zdziwieni, że bez większego nakładu finansowego można się tak dobrze wspólnie bawić. Ukształtowanie trwałej więzi emocjonalnej w rodzinie odgrywa ogromną rolę w rozwoju i wychowaniu dziecka, pozwala mu stać się świadomym człowiekiem w społeczeństwie europejskim. Ponadto rodzicie mają możliwość poznania życia świetlicowego, kadra świetlic może lepiej poznać rodziny, a dzieci mogą wczuć się w role przewodników dla swoich rodziców.
Projekt oddziałuje nie tylko na naszych podopiecznych, ale również na wolontariuszy i kadrę pedagogiczną pracującą na co dzień z uczestnikami projektu. Świadome kształtowanie kompetencji obywatelskich, propagowanie europejskich wartości demokracji i wolności wśród młodych liderów środowisk lokalnych jest możliwe dzięki funkcjonowaniu lokalnych samorządów świetlicowych. Stworzenie możliwości udziału młodych liderów w spotkaniu pozwala na praktyczną naukę powszechnie obowiązujących zasad samorządności i parlamentaryzmu. Wyjazdowa forma z noclegiem wzmacnia więzi grupowe oraz stanowi platformę wymiany doświadczeń, a także dyskusji o problemach w bieżącej pracy wychowawczej i ćwiczenie umiejętności interpersonalnych.
Wszystkie działania są na bieżąco dostosowywane do zaleceń dotyczących epidemii i modyfikowane na formę hybrydową lub zdalną. Nasza elastyczność daje szansę, by dzieci nadal mogły wynieść jak najwięcej korzyści z działań projektowych. Odciągamy dzieci sprzed monitorów i dajemy możliwość zrównoważonego rozwoju, utrzymania kontaktów rówieśniczych, realizacji pasji, podejmowania aktywności na świeżym powietrzu. Dzięki temu przeciwdziałamy emocjonalnym i psychicznym skutkom izolacji społecznej.
Nasz projekt jest wyjątkowy, ponieważ stwarza dzieciom i młodzieży możliwość budowania wyjątkowej wspólnoty, która wspiera nie tylko samych uczestników, ale również społeczność lokalną, w której działa. Dzieci stając się częścią swojej drużyny odnajdują swoje miejsce na świecie i w sposób naturalny oraz pośredni, poprzez zabawę i osobiste doświadczenia uczą się, rozwijają i kształtują cechy takie jak przedsiębiorczość, empatia czy umiejętność współpracy.
