Zadania dla harcerzy

© ZHP / Agnieszka Madetko-Kurczab

Tradycje i obrzędy – raporty do 15.02.2024 r.

Przyznanie ocen do 02.03.2025 r.

1) Nagrajcie film, w którym zaprezentujecie obrzędy i zwyczaje Waszej drużyny. Może to być film z „ukrytej kamery” prezentujący Was przy waszych obrzędach. Jeżeli jeszcze nie macie, wprowadźcie do Waszej obrzędowości dodatkowe elementy np. totem, piosenka, znaki zastępów, szyfr – adekwatnie do potrzeb i możliwości Waszej jednostki.

Wymagania raportu: film max. 2 minuty; prezentacja obrzędów, ukazanie wszystkich osób uczestniczących w wykonaniu zadania.

2) Przygotujcie kapsułę czasu w której umieścicie informacje o Waszej drużynie, zwyczajach i ważnych dla Was symbolach. Kapsułę zdeponujcie w izbie pamięci w szkole, hufcu albo innym miejscu (może być to nawet dom drużynowego czy magazynek, w którym trzymacie majątek drużyny). Koniecznie napiszcie datę, przed którą nie może zostać otwarta.

Wymagania raportu: film max. 2 minuty; prezentacja kapsuły i jej zawartości, ukazanie wszystkich osób uczestniczących w wykonaniu zadania.

Zdrowie i profilaktyka – raporty od 16.02 do 15.03.2025 r.

Przyznanie ocen do 30.03.2025 r.

1) Ruch, ćwiczenia, spędzanie czasu na świeżym powietrzu to fundament dobrej kondycji fizycznej. Regularna aktywność to także sposób na redukcję stresu i poprawę samopoczucia.

Rozpocznijcie regularne krótkie treningi podczas Waszych zbiórek. W razie potrzeby stwórzcie własne akcesoria treningowe (np. hantle, obciążniki, platformy do balansowania, step pery, rollery) które pomogą Wam w ćwiczeniach. Spróbujcie wykorzystać do ich stworzenia materiały z recyklingu (np. puste butelki pastikowe). Ćwiczenia kontynuujcie także we własnym zakresie – zarówno przy wykorzystaniu materiałów już stworzonych podczas zbiórek, jak też opracowanych wspólnie z rodziną.

Wymagania raportu: film max. 2 minuty; relacja z ćwiczeń, prezentacja akcesoriów, ukazanie wszystkich osób uczestniczących w wykonaniu zadania.

2) „Powiedz mi, co jesz, a powiem ci, kim jesteś”. Zdrowe jedzenie nie opiera się na zakazie jedzenia słodyczy, ale na odpowiednim zbilansowaniu całej diety. Podczas zbiórki dowiedzcie się co to właściwie znaczy „zbilansowana dieta”, zapoznajcie się z zasadami zdrowego żywienia, ustalcie ile kalorii powinniście przyjmować dziennie oraz ile ich mają spożywane przez Was produkty, w tym popularne przekąski. Ułóżcie przykładowe zdrowe menu na kilka dni, które będzie odpowiednie dla osób w Waszym wieku. Nie zapomnijcie, aby było i zdrowo i smacznie. Postaracie się przetestować Wasz pomysł wspólnie podczas biwaku, zbiórki zastępu albo indywidualnie w domu. Podczas kolejnej zbiórki omówcie Wasze wrażenia i wnioski.

Wymagania raportu: film max. 2 minuty; relacja ze zbiórki, prezentacja części lub całości przykładowego menu, ukazanie wszystkich osób uczestniczących w wykonaniu zadania.

Środowisko lokalne – raporty od 16.03 do 15.04.2025 r.

Przyznanie ocen do 30.04.2025 r.

1) Zastanawialiście się kiedyś kim był patron ulicy przy której mieszkacie albo przy której znajduje się Wasza szkoła, harcówka albo osiedlowy sklep? Przygotujcie zbiórkę, podczas której dowiecie się kilku faktów o niezbyt oczywistych patronach ulic Waszych miejscowości. Może są wśród nich osoby związane harcerstwem?

Wymagania raportu: film max. 2 minuty; relacja ze zbiórki, ukazanie wszystkich osób uczestniczących w wykonaniu zadania.

2) Każdego dnia w drodze do szkoły, sklepu czy na zbiórkę mijacie oczywiste dla Was obiekty – domy, rzeki, jeziora, pomniki przyrody. Są tam od zawsze i wielu z Was nawet nie zwraca na nie uwagi. Przeprowadźcie zwiad terenowy, podczas którego odkryjecie wyjątkowe i charakterystyczne symbole Waszej miejscowości/dzielnicy. Niech każdy z zastępów przygotuje co najmniej jedną pocztówkę prezentującą walory przyrodnicze, historyczne lub turystyczne Waszej miejscowości/dzielnicy.

Wymagania raportu: film max. 2 minuty; relacja ze zbiórki, prezentacja pocztówek, ukazanie wszystkich osób uczestniczących w wykonaniu zadania.

Puszczaństwo i przyroda – raporty od 16.04 do 15.05.2025 r.

Przyznanie ocen do 01.06.2025 r.

1) Uczcijcie Dzień Lasu (21.03) albo Dzień Ziemi (22.04) zbiórką w lesie.

Odwiedźcie lokalnego leśniczego, dowiedzcie się o jego pracy i życiu lasu. Jeżeli macie taką możliwość przejdźcie leśną ścieżkę edukacyjną. Wraz z pracownikiem leśnictwa posadźcie drzewo.

Wymagania raportu: film max. 2 minuty, relacja ze zbiórki, ukazanie wszystkich osób uczestniczących w wykonaniu zadania.

2) Wyprawa do lasu może być świetną zabawą. Sprawdźcie czy w lesie w Waszej okolicy rozmieszczone są skrzynki geocachingu. Spróbujcie je odnaleźć. W ciekawym miejscu załóżcie własną skrzynkę z harcerskimi gadżetami i monitorujcie ile osób ją odwiedziło.

Wymagania raportu: film max. 2 minuty, relacja ze zbiórki, prezentacja skrzynki, ukazanie wszystkich osób uczestniczących w wykonaniu zadania.